İş Davası Avukatı Ne İş Yapar?

İş davaları işveren ve işçi arasında çözüm bulunamayan konuların yargıya taşınması sonucu ortaya çıkar. Çoğu zaman işverenler işçilerin yasal haklarını vermeden onları diledikleri gibi çalıştırır. Bu yüzden de Türkiye’de en çok görülen davalardan biri iş davalarıdır. İşveren ve işçi arasındaki uyuşmazlıklar genelde karşılıklı konuşma ya da çözüm ile sonuçlanmaz. Çoğu zaman işveren işçinin mesai ücretini, kıdem tazminatını ve ihbar tazminatını ödemeden gerekçesiz bir şekilde işten çıkarır. Bazen de işveren tazminat ödememek adına işçiye mobbing uygular. Haksız sebeple işten çıkarmak dışında hiçbir yasal hakkını da isteyerek vermez. Bu durumda İzmir’de iseniz İzmir iş davası avukatı ya da İzmir işçi avukatı arayışına girebilirsiniz. 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’na eklenen madde ile işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlık için arabulucuya başvuru zorunluluğu getirilmiştir. Bu kanuna eklenen maddeden önce işçi, iş uyuşmazlıkları, iş kazası ya da işten çıkarma gibi durumlarda iş avukatını arayarak ya da iş kazası avukatına başvurarak sorunlarını çözüyordu. İzmir iş avukatı işçinin yapması gereken her türlü prosedürü halledip işçi adına iş mahkemesinde yasal hakları için dava açıyordu. Şimdilerde ise iş avukatının arabuluculuk belgesi varsa işveren ve işçi arasında köprü görevi görüyor. Yalnız arabulucuya gidildiği için iş hukuku avukatı ya da İzmir işçi avukatına gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak işverenin size sunduğu tekliflerin ne olduğunu ve hangi haklarınızı vermediğini öğrenmek için mutlaka İzmir iş davası avukatı veya İzmir iş avukatına soru sormakta fayda var. Çünkü iş hukuku oldukça geniş ve teferruatlı bir alandır. İşçinin sahip olduğu birçok hakkı bilmemesi ona büyük miktarlarda para kaybettirir. Eğer İzmir’de çalışıyorsanız İzmir iş davası avukatı haklarınız konusunda sizi bilgilendirecektir. İş Kanunu işçiyi korumaya yönelik bir dizi önlem almıştır. Daha güçlü konumda bulunan işvereni işçiye karşı korumak için farklı tazminat çeşitleri öngörmüştür. Hukukçu olmayan ya da kanunları bilmeyen bir kişinin işçi hakları konusunda alanında uzman olan İzmir iş davası avukatı ya da iş kazası avukatından yardım alması daha yerinde olacaktır. İşverenler, işçilere kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ayrımcılık tazminatı ya da birçok tazminat çeşidini ödememek için işçinin ufak bir hatasını kollar. İşçi de uğraşmamak adına işten çıkar ve tazminatını bile almaz. Bu durumda tek yapmanız gereken İzmir iş davası avukatı veya iş hukuku avukatı kapısını çalmaktır. İzmir işçi avukatı hangi tazminatları alabileceğinizi hesaplar ve verdiğiniz emeği faizi ile birlikte geri alır. Dava süreci boyunca da alacağı bir dizi önlem sayesinde haklarınız kayba uğramaz.

İş Davası Avukatı ve İşçi Hakları

İş Kanunu, işçiye geniş haklar ve tazminat seçeneği tanımıştır. İş Kanunu’nu okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Çünkü iş davaları ve İş Kanunu özel bir alandır. Dolayısı ile de alanında uzman kişiler hak ettiğiniz tazminatı sizin için alabilir. İşçi, haklarını bilirse çalıştığı ortamda bu haklarını rahatlıkla koruyabilir. İşçi emeğinin karşılığını ücret olarak alırken işveren de işçi sayesinde kazanç sağlar ve işletmesini büyütür. Bu ilişkide birinin diğerine üstünlüğü söz konusu bile değildir. Hatta işçi çoğu İş Kanunu maddesinde işçiden daha üstün ve daha fazla hakka sahiptir. Çünkü elinde gücü bulunduran işverenin işçiyi ezmemesi için kanun yolu ile eşitlik sağlanmaya çalışılmıştır. İşçinin bilinen haklarından bazıları; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve ücret ile fazla mesai gibi önemli parasal haklardır. Ancak bunlar dışında çok bilinmeyen ve her işçinin kazanması mümkün olan başka tazminat hakları daha vardır. Bunlar; işe başlatmama tazminatı, eşit davranma teminatı, özürlülükten doğan tazminat, askerlikten doğan tazminat haklarıdır. Bunların her biri ayrı bir dava konusu yapılabilecek haklar olup bu haklarınızın paraya çevrilmesi sayesinde iş akdi sona erdiğinde iyi bir tazminat alma şansı elde edebilirsiniz. Yalnız bunun için İzmir avukat ya da İzmir iş avukatı ile İzmir Arabulucu gibi uzmanlara ihtiyacınız olacaktır.
iş davası avukatı
iş davası avukatı

İş Hukuku Ve İş Davaları

Kanunla getirilen zorunlu arabuluculuk müessessi yardımı ile iş uyuşmazlığı çözülemiyorsa bu durumda İzmir iş davası avukatına danışmanız önemlidir. İşçi ve işverenin anlaşması için getirilen ve iş davalarının sayısının azaltılması amaçlanan bu sistem sayesinde Türkiye’de iş mahkemeleri yükü biraz da olsa hafiflemiştir. Çünkü Türkiye’de en yoğun olan mahkemelerden biri İş Mahkemeleri olup bu davalar en az 2 yıl sürmektedir. Eğer taraflar dava sonucunda ortaya çıkan karardan memnun değilse bir üst mahkemeye davayı taşır ve süreç daha da uzar. İşçi ve işveren her konuda anlaşıyorsa problem yoktur. Asıl problem işverenin işçinin haklarını vermek istememesidir. Bu durumda İzmir iş davası avukatı yardımı ile tüm haklarınızı yasal faizi ile alabilirsiniz. İş davalarında işçi ve işvereni karşı karşıya getiren en önemli durumlardan biri de iş kazası olup bu konu arabulucu yardımı ile çözülemez. İşveren genelde olay anının iş kazasına girmediğini ve işçinin hatası olduğunu söyler, işçi ise iş yerinde denetim yükümlülüğü ve iş güvenliği açısından sorun olduğunu dile getirir. İşçinin iş kazasını ispat edebilmesi için iş kazası avukatı ile iş davası açması gerekir. İzmir iş kazası avukatı, ilgili belgeleri ve kamera kayıtlarını toplayarak mahkemeye sunar. İş kazasında iddiayı doğru bir şekilde ve belgeler ile temellendirmek son derece önemlidir. Bu konu hakkında bilgisi olmayan ya da iş hukuku avukatı olmayan kişiler hakkınız olan tazminatı tam anlamı ile alamayabilir. Dava dilekçesinde hangi istemler ileri sürülüyorsa hakim ona göre karar verecektir. Alanında uzmanlaşmış iş avukatı ya da İzmir iş davası avukatı mahrum kaldığınız karı, hastane masraflarını, iş göremezlik durumu söz konusu ise iş göremezlik tazminatı yani kısaca maddi ve manevi her türlü tazminatı sizin için alacaktır. Dava süresi boyunca da işleyecek yasal faiz bu haklarınızı alma aşamasında zarara uğramanıza da engel olacaktır. İşveren genelde kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı hesaplarken brüt maaş yerine net maaşı baz alır. Bu da aslında uzun yıllar çalışan bir işçi için önemli kayıptır. Verdiğiniz emeğin karşılığını alabilmek ve haklarınızı işverenlere yedirmemek için İzmir en iyi iş davası avukatı ile anlaşarak hakkınızı almasını isteyebilirsiniz. Davanızın işlemden kaldırılmaması için iş avukatı İzmir tarafından takip edilmesi ayrıca önemlidir. Diğer yazılarımıza göz atmak için linke tıklayabilirsiniz. İzmir avukat olarak, hukuki konularda size rehberlik etmek ve sorularınıza cevap vermek için buradayız. Sosyal Medyada Bizi Takip edin https://www.facebook.com/kapitalhukuk https://www.instagram.com/kapitalhukuk/ https://tr.linkedin.com/company/kapi%CC%87tal-hukuk  

Son Yazılar

Hukuki Yardım Al

Danışmak istediğiniz her konuda bize ulaşın!

BİZE ULAŞIN