Aile Hukuku ve Boşanma​

Hukuki Yardım Al

Danışmak istediğiniz her konuda bize ulaşın!

BİZE ULAŞIN

İzmir Boşanma Avukatı

İzmir boşanma avukatı hizmetleri ile İzmir’de boşanma davasında bulunmak isteyen bireyler için hukuksal konuda destek vermektedir. Boşanma davaları hayatın içerisinde bazen başvurulmak durumunda kalan tatsız konulardan biri olabilir. Fakat bu da aile hukuku için bazen gerekli olabilmektedir.  Aile hukuku, ailenin oluşumundan sona ermesine kadar olan tüm aşamaları düzenleyen hukuk dalıdır. Evlilik, boşanma, nafaka, velayet, miras gibi birçok konuyu kapsar. Bu yazıda aile hukukunun önemli bir alt dalı olan boşanma davasına ilişkin bilgilere yer verilecektir. Kapital Hukuk Bürosu aracılığıyla boşanma, nafaka, miras ve velayet konularında destek alabilirsiniz. Aile hukuku ve boşanma davaları için boşanma avukatları oldukça önemli bir rol oyanarlar.

aile hukuku

Boşanma davası ne kadar sürer?    

Boşanma avukatı İzmir şehrinde yaşayan ve boşanma durumunda olan bireyler için aranan avukatlık hizmetlerinden biri olabilir. Boşanma davasının süresi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Davanın çekişmeli veya anlaşmalı olması, delillerin toplanma süresi, mahkemenin yoğunluğu gibi etkenler süreyi etkileyebilir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle 1-2 ay içerisinde sonuçlanırken, çekişmeli davalar 1 yılı aşkın sürebilir.

Boşanma davası yetkili mahkeme

Boşanma davalarında yetkili mahkeme, eşlerin son ortak yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemesidir. Eşlerden biri yurt dışında yaşıyorsa, davacı eşin yerleşim yerindeki aile mahkemesi de yetkilidir. İzmir boşanma avukatı tavsiye edilen hukukçular ile destek alınması gereken bir hizmeti sizlere en iyi şekilde sunacaktır. Yetkili mahkemeler de sizin temsilciliğinizi gerçekleştirerek boşanma davasında ihtiyacınız olan tüm hukuksal konularda yardımcınız olacaktır.

Boşanma Davası Ücretleri

Boşanma davası ücretleri, davanın türüne, avukatlık ücretine ve mahkeme masraflarına göre değişir. Anlaşmalı boşanma davalarında ücretler çekişmeli davalara göre daha düşüktür. Avukatlık ücreti ise avukat ile müvekkil arasında serbestçe belirlenir. Bu sebeple bu konuda fiyatlar konusunda kesin bir fiyat aralığı vermek mümkün değildir. İzmir boşanma avukatı tavsiye edilen hukukçular ile görüşerek boşanma davası ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Farklılık gösteren bu fiyatlar hakkında net bilgi alabilmek için birebir iletişime geçmek en sağlıklı sonucu öğrenmenizi sağlayacaktır.

Boşanma Davası Açmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanma davası açmadan önce eşlerin bazı konularda uzlaşması gerekir. Bu konular şunlardır:

  • Boşanmaya karar verilmesi
  • Nafaka
  • Velayet
  • Mal paylaşımı

Eşler bu konularda uzlaşamazsa, dava çekişmeli olarak devam eder ve süreç uzar. Çekişmeli boşanma davaları da anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürer ve daha zorlu bir süreç haline gelebilir. Anlaşmalı boşanma durumunda ise dava hızlı ve problemsiz şekilde sonuçlanacaktır. Boşanma davası sonuçlandıktan sonra, taraflar mahkeme kararına uymak zorundadır. Nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi konularda mahkeme tarafından verilen kararlar tarafları bağlar.

Boşanma davaları hakkında daha detaylı bilgi almak ya da mevcut boşanma durumunuz hakkında bir danışmanlık olmak için de aile hukuku davalarına bakan boşanma avukatlarından destek almanızı öneririz. Çekilşmeli boşanma davalarında ise mutlaka boşanma avukatı aracılığyla destek almanız gerekecektir. Çekişmeli boşanma davalarında nafaka, miras ve velayet gibi durumlarda hakkınızı alabilemeniz için bir boşanma avukatı ile birlikte hareket etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Aksi halde hukuksal olarak hakkınız olan bazı konularda kendinizi doğru ifade edemeyebilir, doğru adımları atamayabilir ve beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Böyle durumlarda problem yaşamamak için İzmir boşanma avukatı aracılığıyla destek almanızı önerilir.