İCRA MEMURU EVİMDE NEYİ HACZEDEBİLİR, NEYİ HACZEDEMEZ

HACZEDİLEMEYEN MALLAR

Haciz işlemi, bir borçlunun, ödenemeyen borçlarına istinaden alacaklı tarafından icra daireleri aracılı ile başlatmış olduğu icra takibi neticesinde, sahip olduğu mal varlıklarına el konulmasıdır. Haczedilen mallar icra dairesi tarafından açık arttırma usulü ile satışa sunulur ve elde edilen gelir ile borç kapatılır. İcra takibi başlatılmış olan bir borç ödenmez ise bu durumda icra dairesi tarafından haciz işlemleri başlatılır.

Ancak alacaklıya verilen haciz hakkı, borçlunun tüm mal varlığının haciz edilebileceği anlamına gelmemektedir. Borçlunun temel yaşantısını minimumda olsa bile devam ettirebileceği şartları sağlayan unsurlar haczedilemez.

Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ve haciz haiz olur ise, bu vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, ya da taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

Haczedilemeyen mallar nelerdir?

Devlet tarafından devredilmesi yasaklanmış hak ve varlıklar haczedilemez. Örneğin; Anne babanın, çocuğun malları üzerindeki kullanma hakkı, Aileye ait konut (konut değeri eğer ailenin daha uygun fiyata yaşayabileceği bir ev var ve onun değerinden fazla ise haczedilebilir ve ardaki fark aileye geri verilir), yaşlılık aylığı, yetim maaşı..(onayı yoksa) vb.

Evin geçimini sürdürmek için gerekli olan çamaşır makinesi, buz dolabı, bulaşık makinesi, küçük mutfak aletleri, mutfak malzemeleri (beyaz eşya birden fazla var ise fazla olan kısmı haczedilebilir)

Borçlunun elbiseleri, iş kıyafetleri, yatak takımları,

Borçlu kişinin mesleğini yapması için gerekli alet, kıyafet, ekipmanlar, (Borçlu nakliyeci ise taksi, minibüs, kamyonet gibi araçlar mesleğin devamı için zaruri ihtiyaç görülmediğinden haczedilebilir)

Borçlu çiftçi ise, kendisi ve ailesinin geçimini sağlayan arazi, hayvanlar, iş makineler, ziraat aletleri, Ailenin geçimini sağlayan hayvan, yem ve barınaklar, Borçlunun yiyecek ve yakacakları, çiftçi ise tohumu,

Askeriye ve Zabıtadan malulen emekli olanların maaşları,(onayı yoksa)

SGK emekli aylıkları,(onayı yoksa)

Doğum yardımı ödeneği ve ölüm yardımı ödeneği, işsizlik maaşı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs, kredi ve yardımlar, Bireysel emeklilik sistemindeki birikimler,

Haczedilebilen mallar nelerdir?

Yukarıda sayılı mallar dışında kalan neredeyse tüm mallar haczedilebilir. Burada temel olarak bakılan nokta, kişinin sahip olduğu mal, hayatını devam ettirebilmesi için gerekli ve şart olan bir mal mı, yoksa olmazsa da olur denilebilecek bir mal mı?

Lüks şeklinde de tanımlanabilen bu tarz varlıklar haczedilebilir. Örneğin, araba, ev (kısmi olarak), arazi, televizyon, seti, saat, tablo, sanat eserleri, telif hakları, takı vb.

Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ve haciz haiz olur ise, bu vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, ya da taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

İzmir’de uzman ve güçlü bir avukat kadrosuyla Kapital Hukuk Bürosu alacaklı vekili olarak tahsilatı en hızlı şekilde gerçekleştirir ve müvekkillerin alacağına hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. İzmir avukat arasında öne çıkan Kapital Hukuk Bürosu, alacak tahsilat süreçlerinde müvekkillerine etkili ve profesyonel bir hukuki destek sunarak haklarını korumaktadır.

Son Yazılar

Hukuki Yardım Al

Danışmak istediğiniz her konuda bize ulaşın!

BİZE ULAŞIN