Cebri İcra

Cebri icra, birçok kişinin karşılaştığı fakat ne olduğunu bilmediği bir husustur. İnsanlar, bu konu kapsamında ne yapmaları gerektiğini ve bunu da ne zaman dilimde gerçekleştirileceğini bilmek istemektedir. Cebri icra, sözlük anlamı bakımından bir şeyi zorla yapmak anlamına gelmektedir. Eğer çok daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız, yazının devamını okuyarak konu hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Cebri İcra Nedir?

Cebri icra nedir sorusunun en basit cevabı; borcu olmasına rağmen bu borcu ödemeyen bir kişinin tamamen devlet iradesi ile borcun tahsilidir denebilir. Kanunlar içerisinde de tam olarak bu anlamda cebri icra yolu ile tüm işlemler gerçekleştirilir. Fakat ne yazık ki bu durum toplum içerisinde herkes tarafından gerçekleştirilemiyor. Özellikle de icra takibi avukatı gibi profesyoneller ile beraber olunmadığında, kişilerin birçoğu ne yapmalarını gerektiğine de karar veremiyor.

Hukuk, bireylerin kendisine birçok hak tanımıştır. Bu hakların tamamına karşı saygılı olunmalı ve riayet gösterilmelidir. Toplumdaki insanların bunu yapmıyor oluşu, toplumsal düzen ve barış kapsamında istenen seviyeye de ulaşılmamasına neden olur. Bunun sonucunda da hukukun bireylere sunmuş olduğu müeyyidelere başvurulur. Sonrasında ise toplamda iki adım bu bireyi karşılamaktadır. İzmir icra avukatları, tüm adımlar boyunca bir uzman görüşü ile hareket edebilmenizi ve sizin lehinize işlemler gerçekleştirilmesine yardımcı olunmasını sağlamaktadır.

Bunların içinde yer alan birinci adım, mahkeme aşaması olarak bilinir. Burada tamamen kişinin talebi olmalı ve hakkın varlığı, inkarın ya da ihlalin tespiti gerekmektedir. Bu tespitler ile beraber de tüm ihlaller giderilecektir.

İkinci aşama ise devletin icra organlarına başvurmaktır. Tüm konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Cebri İcra Nasıl Yapılır?

Cebri icra, kelime anlamı ile zorla kişiye yaptırılma, yerine getirtilme anlamına gelir. Şunu da tekrar olarak hatırlamalıyız ki kanun koyucu çeşitli durumlar kapsamında dava açarak herhangi bir hüküm elde etmeden direkt cebri icra organları üzerinden başvurulmasına yönelik düzenlenmiştir. İcra iflas hukuku esasına bakılarak da hükmün gerekliliğinin gerçekleştirilmesi aşaması da devreye girer.

Cebri İcra Nasıl Durdurulur?

Cebri icra nasıl durdurulur sorusunun günümüzde yaygın olarak sorulması, bu avukatların da git gide geniş bir alana yayılmasını sağlamıştır. Gerçekleştirilecek olan icra takipleri, ilamsız ve ilamlı olmak üzere toplam da 2 şekilden oluşur. İlamsız icra takibi içerisinde bu takibe itiraz etmek sureti ile takip işlemleri durdurulabiliyorken, bunun aksine ilamlı icra takipleri sırasında itiraz yolu ile takibin durdurulması aşaması mümkün değildir.

Profesyonel bir hukuk danışmanından yardım almak, borçlu ve alacaklı arasında adil bir uzlaşma sağlama sürecini kolaylaştırabilir. İcra avukatı İzmir içerisindeki tüm cebri icra konularında sizlere yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda birçok avukat ile çalışabilir ve davanızın istenen şekilde sonuçlanmasına bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Hukuki Yardım Al

Danışmak istediğiniz her konuda bize ulaşın!

BİZE ULAŞIN