Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Nafaka alan kişiler tarafından karşı tarafa nafaka ödenmezse ne olur sorusunu yoğun olarak sormaktadır. Nafaka, ayrılık ya da boşanma gibi durumlarda görülen ve eşlerden birsinin bir diğerine maddi anlamda destek sağlamasını ifade eden terimdir. Bu ödenen tutar, genel olarak eşler arasında yüksek bir maddi farklılık var ise ortaya çıkar. Nafakanın ne kadar olacağı, ne kadarlık süre ile ödeneceği ve ödeme şekli gibi faktörler de yine boşanma süreci içerisinde belirlenir. İzmir avukat tavsiye vererek size nafaka konusundaki tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptıracaktır.

Verilmekte olan nafaka, sahip olunan çocuğun eğitimi ve bakımı gibi çeşitli nitelikleri de kapsar. Bu şartlara göre aynı zamanda nafaka üzerinde artışlar ya da azalmalar da görülebilir. Tamamen yasal bir zorunluluk olan nafaka, eşler tarafından birinin ödememesi ile yasal anlamda bir ceza ile sonuçlanır. Nafakayı ödemeyen nafaka borçlusu eş aleyhine mahkeme tarafından icra takibi başlatılmaktadır. Bu takibin başlaması ile beraber de borçlunun nafakayı ödemesi beklenir. Eğer bu takibe rağmen de ödememeyi sürdürürse, kişinin hakkında hapis cezası ile işlem başlatılır. Bu işlem sonrasında da üç ay sürecek olan tazyik hapsi kararı verilir.

Nafaka Ödemesi Ne Zaman Başlar?

Boşanma süreçlerinde gerçekleşen nafaka kararı ile taraflar nafaka ödemesi ne zaman başlar sorusunu sormaktadır. Eğer mahkeme içerisinde nafakanın ödenmesi hususunda bir talepte bulunulduysa, bu davanın açılması tarihi ile beraber nafakanın da ödenmesi başlar. Eğer mahkemenin protokol maddesinin aksine yönelik bir durum gerçekleşmezse, davanın açılması ile beraber nafakanın ödenmesi hususunda bir karar alınacaktır.

İzmir boşanma avukatı, alacak ya da verecek olduğunuz nafaka tutarları ve ödeme tarihleri hakkında sizleri bilgilendirecektir. Bu kapsamda kendinize avukat tutabilir ve tüm süreç dahilinde profesyonel bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Nafaka Ödemesi Nereye Yapılır?

Nafaka ödemesi nereye yapılır sorusu, nafaka almaya hak kazanan ya da nafaka vermek zorunda kalan kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu kapsamda mahkeme tarafından belirlenen bir hesap numarası ya da nafaka alıcısının hesap numarası gerekir. Nafakayı ödeyecek olan eş, her ay düzenli olarak bu hesap numaralarına ödeme yapacaktır.

Boşanma avukatı İzmir, ihtiyacınız olan her anda sizin yanınızdadır ve ödemeniz gereken nafaka konularında da sizlere yardımcı olacaktır. Bu hususta en iyi avukatlar için bu adres ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar

Hukuki Yardım Al

Danışmak istediğiniz her konuda bize ulaşın!

BİZE ULAŞIN