Aile Hukuku ve Boşanma​

Hukuki Yardım Al

Danışmak istediğiniz her konuda bize ulaşın!

BİZE ULAŞIN

Aile Hukuku ve Boşanma

Aile Hukuku ile toplumun en küçük yapısını oluşturması ile aile kurumu sosyal hayatta önemli bir yere sahiptir. Aileyi oluşturan bireyler arasındaki ilişkiler toplumun şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bu denli önemli bir yapının bireyleri arasındaki ilişkiler kanun koyucu tarafından ele alınmıştır. Sonuç olarak Medeni Kanun’da öngörülmüş olan ve uygulamada bu şekil olarak adlandırılan alt hukuk dalı oluşmuştur.

aile hukuku
Aile bireyleri arasındaki ilişkileri düzenlemesi ve bu ilişkilerin toplumu şekillendirmesi göz önüne alındığında bu hukuk dalı hassas ve uzmanlık gerektiren bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu hassasiyetin ve Aile Hukuku’nun öneminin farkında olan büromuz, ailevi ilişkiler alanında uzman psikologlar ve psikiyatrist kişilerden gerekli danışmanlık ve eğitimleri almak suretiyle müvekkillerine Aile Hukuku alanında hukuki ve avukatlık hizmeti vermektedir. Boşanma davası, mal rejimi ve mal paylaşımı davaları, soy bağı ve velayet davaları, nafaka davaları, vesayet ve kayyımlığa dair yasal danışmanlık ve avukatlık hizmeti büromuzun başlıca faaliyetlerdir.

İzmir Boşanma Avukatı

İzmir Boşanma Avukatı

Boşanma davaları iki türlüdür; Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma şeklinde ayrılır. Çekişmeli boşanmada taraflar anlaşamazlar. Boşanmanın kendisi ya da şartları hakkında bu anlaşmazlık meydana gelebilir. Çekişmeli boşanmalarda mutlaka bir boşanma avukatı ile çalışmak gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada ise her iki eş de boşanma ile ilgili tüm konularda anlaşırlar. Ayrıca her iki tarafta boşanmayı talep etmektedir.

Anlaşmalı boşanmalar bu nedenle çekişmeli boşanmaya göre daha hızlı ve daha az maliyetlidir.

Anlaşmalı boşanmalar kimi zaman çekişmeli boşanma davalarına dönebilir. Bu nedenle bir avukatla bu süreci yönetmek en doğru adım olacaktır. Boşanma avukatı İzmir aile mahkemelerinde boşanma davası açmak isteyenler için bölgeye göre yapılan aramalardan biridir. Bu aramalarda karşınıza pek çok seçenek çıkabilir. Önemli olan boşanma sürecinde gerekirse özelinizi avukatla paylaşacağınız için kendinizi iyi ve rahat hissettiğiniz bir avukatla çalışmaktır.

Boşanma, evlilik birliğinin yasal olarak son bulmasıdır. Boşanmak bazı durumlarda zor bir süreç olarak ilerlemektedir. Duygusal olarak tüketen deneyimlerden biri olabilir. İzmir boşanma avukatı zor olabilecek bu gibi durumların başlangıcından sonuna kadar olumlu bir şekilde davayı yürütmek için çalışmaktadır. Boşanma davalarının uygulama şekli ve gereken evraklar, dosya zamanları gibi durumlar bu sürecin daha da stresli olmasına yol açabilir. Boşanma avukatı, kişisel durumunuzu gözden geçirecek ve ardından boşanma sırasındaki tüm yükümlülüklerinizi açıklayacaktır. Dava boyunca haklarınızın tam olarak korunmasını sağlayacaktır.

Eşlerden birinin açtığı boşanma davası reddedildiğinde ya da üç yıl içerisinde evlilik birliği yeniden kurulmadığında tekrar dava açılabilmektedir. Bu açılan dava sonucunda ise evliliğin yeniden kurulamayacağına kanaat getirildiyse kısa sürede hâkim boşanma kararı vermektedir. Eğer hâkim evliliğin kurtulabileceği yargısına vardıysa ayrılık kararı verebilmektedir.

Boşanma kararı verilebilmesi için her iki tarafın da evliliklerinin sona ermesini istemesi gibi bir zorunluluk yoktur. Sadece bir tarafın evliliğin bozulduğunu ve düzelmeyeceğini kanıtlaması gerekmektedir. Bir evliliğin sona erdiğini kanıtlama süreci genellikle boşanma sebepleri olarak anılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma sebepleri;

 • Eşlerden biri zina yaparsa diğer eş zina nedeniyle boşanma davası açabilir.
 • Hayata kast ya da onur kırıcı davranış boşanma sebeplerinden biridir.
 • Küçük düşürücü suç ya da haysiyetsiz hayat sürme
 • Eşlerden birinin haneyi terk etmesi ve dönmemesi
 • Akıl sağlığının olmaması
 • Evlilik birliğinin sarsılması

Boşanma ya da ayrılık davalarında yetkili olan mahkeme, dava süresince gerekli olan, eşlerin barınması, geçimi, mali yönetimi ya da çocukların bakımı gibi hususlar için geçici önlemleri kendiliğinden almaktadır. Hâkimin boşanma ya da ayrılığa karar vermesi için boşanma sebebinin ispatlanmış olması gerekmektedir. Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davaları hakkında görüş almak, bunlarla ilgili yardıma ihtiyaç duymak gibi nedenlerle İzmir boşanma avukatı tavsiye araştırması yapıyor olabilirsiniz. Bu durumda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri aile hukuku deneyimine sahip bir avukatla çalışmaktır.

Boşanma davalarında davacı bizzat boşanma dilekçesi yazabilir. İzmir gibi büyük şehirlerde boşanma davalarının sayısı da oldukça fazladır. Bununla birlikte davanın sonuçlanması süresi de bu yoğunluğa bağlı olarak uzayabilir. Fakat anlaşmalı boşanma davaları en hızlı tamamlanan davalardan biridir. Çekişmeli boşanma davaları ise daha uzun sürmektedir. İzmir en iyi boşanma avukatı bu bağlamda uzun sürebilecek bu süreci müvekkilinin en iyi şekilde atlatması için elinden geleni yapmaktadır. Bu stresli süreçte bir yandan evrak işleriyle bir yandan da duygusal yoğunlukla uğraşmamak için avukat gerekmektedir. Deneyimli bir boşanma avukatının bilgi ve deneyiminden yararlanmanız, aile hukuku meseleleri ve boşanma konularında size kapsamlı yardım sağlayabilir.

Boşanma davalarının yanında nafaka davası adı altında ayrı bir dava açılabilmektedir. Bununla birlikte nafaka davası, boşanma davası içerisinde de talep edilebilir. Aile mahkemelerinde görülen boşanma davalarında tarafların çocuğu varsa, bu davada çocuk velayeti de görülmektedir. Çocuğun bakımı, sağlığı, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutularak velayet davası sonuçlanır.

Boşanma davaları eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri bölgede yer alan aile mahkemelerinde açılmaktadır. İzmir bölgesinde ikamet eden biri İzmir en iyi boşanma avukatı kim sorusunu da merak edecektir. Her avukat belli bir alanda uzmanlaşmış olabilir. Bu nedenle boşanma davası için bu davada deneyimli ve bilgili bir avukat önerilmektedir.

Aile Hukuku Alanında Sunduğumuz Diğer Hizmetler Nelerdir?

 • Evlilik öncesi eşlere uygulanacak mal rejimi sözleşmelerinin hazırlanması
 • Nişanın bozulmasından kaynaklanan maddi ve manevi zararların giderilmesi için dava açılması ve takibi
 • Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarının takibi
 • Boşanma davalarında, nafaka, müşterek çocukların velayeti, maddi ve manevi tazminat ile eşler arasındaki mal rejiminin tasfiyesi
 • Evlilik dışı doğan çocuk ile baba arasında soy bağının kurulması, nesebin reddi, çocuk malları davalarının takibi ile evlat edinme işlemleri
 • Vesayet, kayyım, yasal danışmanlık konularında hukuki destek
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yabancı ülke mahkemelerinden aldıkları boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi
 • Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne işlenmesi

İzmir ili içerisinde ve çevre illerde boşanma gibi aile konularıyla ilgili bizimle her an iletişime geçebilirsiniz. İzmir boşanma avukatı hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.